Coraz częściej w zespołach mieszają się różne pokolenia. Pokolenie X, Y i od jakiegoś czasu Z.
Mieszany zespół to duże wyzwanie dla managera. Wymaga od niego znacznie większej sprawności w posługiwaniu się miękkimi kompetencjami.
Managerami są często osoby z pokolenia X i coraz częściej również Y.
POKOLENIE X
Przyjmuje się, że osoby z generacji X urodziły się między 1961 a 1985. Uważają, że sukces zawodowy wymaga wykształcenia, kompetencji oraz zaangażowania. Praca jest dla nich rzeczą nadrzędną. Potrafią spędzić wiele lat w jednej firmie i mocno się z nią identyfikują. Cenią sobie renomowane organizacje.
POKOLENIE Y
Tzw. Millenialsi, to osoby, które urodziły się w latach 1986 a 1997. Główne cechy tej generacji, to pewność siebie, aktywne korzystanie z technologii i mediów cyfrowych, przywiązywanie dużej wagi do życia prywatnego, swobody i elastycznego czasu pracy, pasji, rozwoju osobistego, łatwość zmiany pracodawcy. To są też główne różnice w stosunku do pokolenia X, dla którego istotne rzeczy, to tradycja, jakość, lojalność, szacunek, stabilizacja.
WYZWANIE
Jeśli w zespole są osoby z tego samego pokolenia, co ich szef, to w takich przypadkach managerowie mają trochę łatwiej, bo łatwiej jest zrozumieć ludzi z tej samej generacji.
Kłopot pojawia się w tych zespołach, w których mieszają się różne generacje. Gdzie do pokolenia X dołączają Milenialsi.
POKOLENIE Z
Pomału na rynek pracy wkracza kolejne pokolenie – generacja Z, tzw. pokolenie internetowe. Mają silną potrzebę zmieniania świata, nie są przywiązani do miejsca pracy, chcą pracować w firmie, która zapewni im ciekawe zadania i ciągły rozwój.
WAŻNE
Kluczowe umiejętności managera, gdy w zespole mieszają się różne pokolenia, to inteligencja emocjonalna oraz otwartość na realizację potrzeb pracowników.
Czego najbardziej potrzebuje młode pokolenie pracowników?
Według badań rynku amerykańskiego młodzi ludzie:
- Chcą być słuchani
- Chcą być dostrzegani
- Chcą aby ich wkład pracy był doceniany
Stwarzaj więc przestrzeń dla zaspokojenia potrzeb swoim ludziom, dawaj im możliwość wnoszenia swojego wkładu, zapewniaj rozwój i zrozumienie.
To uniwersalne, międzypokoleniowe potrzeby.