Mówią, że najlepiej jest robić zawodowo to, co jest Twoją pasją. Wówczas człowiek się spełnia, a praca nie jest pracą, tylko robieniem tego, co się lubi.
I to jest prawda. To jest fantastyczna sytuacja. Natomiast w życiu nie zawsze nam się tak układa, żebyśmy mogli robić w pracy to, czym się pasjonujemy.
Gdyby przyjrzeć się na liczbach przypadkom, kiedy pracujemy spójnie z naszą pasją, a kiedy nie, to pewnie tych drugich byłoby więcej. Ale zostawmy statystyki.
PERSPEKTYWA SATYSFAKCJI
Spójrzmy na kwestię satysfakcji z pracy przez pryzmat czasu.
Z perspektywy krótko-, średnio- i długoterminowej.
PERSPEKTYWA KRÓTKOTERMINOWA
Krótkoterminowo zadowolenie z pracy, to tu i teraz. Czas teraźniejszy.
Możesz mieć dobry dzień, wszystko Ci sprzyja, sprawy układają się po Twojej myśli. To Cię potrafi uskrzydlać.
Równie dobrze możesz mieć zły dzień, gdy sypią Ci się kolejne kłody pod nogi, spiętrzają się problemy, nie wiesz, w co ręce włożyć i co byś nie robił, to i tak jest nie tak.
Ale nawet, gdy masz gorszy dzień, jesteś w stanie to zaakceptować.
Krótkoterminowo możesz również zgodzić się (ze świadomością tego, co Cię czeka) na nie do końca komfortową dla Ciebie sytuację, jeśli tylko wierzysz, że jest to dla Ciebie droga do celu, do którego w swojej karierze managera dążysz.
Tak, jesteśmy w stanie akceptować takie rzeczy.
PERSPEKTYWA ŚREDNIOTERMINOWA
Jeśli to, czym się pasjonujesz nie ma szansy mieć nic wspólnego z Twoją karierą managera, to średnio- i długoterminowo niezmiernie istotne jest, abyś potrafił czerpać satysfakcję z pracy, którą wykonujesz.
Szczególnie, jeśli zdarza Ci się mieć chwile zwątpienia. Jeśli nie otrzymujesz od swoich przełożonych feedbacku albo otrzymujesz tylko negatywny. Jeśli Twoje osiągnięcia są niezauważane. Jeśli zdarza Ci się uważać, że nie jesteś dobrym managerem, nic Ci się nie udaje, a wokół siebie spostrzegasz takich managerów, którzy niewiele sobą reprezentują, a potrafią robić kariery.
Przykłady można mnożyć, ale istotne jest to, że w im większym stopniu jesteś narażony na działanie negatywnych czynników w perspektywie średnioterminowej, im bardziej takie czynniki będą się kumulować, tym będzie Ci trudniej.
PERSPEKTYWA DŁUGOTERMINOWA
Przeciąganie braku satysfakcji, niezadowolenia, w perspektywę średnioterminową, to często prosta droga do wypalenia zawodowego.
Kumulacja stresu, braku wewnętrznej motywacji, niezgodności tego, co chcesz, czego potrzebujesz i w co wierzysz (czyli Twoje zasady, wartości) z tym, co robisz lub czego się od Ciebie wymaga, mogą spowodować, że utkniesz w sytuacji, z której nie będziesz widział wyjścia.
W tej perspektywie niezwykle istotne jest, abyś miał metodę na budowanie motywacji wewnętrznej, dzięki której będziesz mógł czerpać zadowolenie z tego, co robisz.
Bez względu na okoliczności.
POCZUCIE SENSU
Spojrzenie na satysfakcję z pracy z perspektywy długoterminowej, to nie tylko wybieganie daleko do przodu. To nie tylko czas przyszły, ale i czas przeszły.
To głębokie poczucie sensu i satysfakcji z tego, co robiłeś , co osiągnąłeś i w jaki sposób. Przez całe swoje życie zawodowe.
Gdy za 15, 20, 25 lat obejrzysz się wstecz i będziesz mógł uczciwie sobie powiedzieć, że niczego nie żałujesz. Że to prawdziwa satysfakcja, a nie fikcja.
Spójrz na swoją karierę – tu, gdzie jesteś teraz – z perspektywy krótko-, średnio- i długoterminowej:
- Jak wygląda?
- Dokąd zmierzasz?
- Co jest Ci do tego potrzebne?
Jakie masz odpowiedzi na te pytania?