20 lipca 2021 beata

STYL ZARZĄDZANIA – JAKI JEST NAJBARDZIEJ SKUTECZNY?

 

Z perspektywy managera, spośród różnych stylów zarządzania, masz pewnie ten, który najbardziej Ci leży. Jest Ci z nim łatwiej, wygodniej, czasem bardziej naturalnie.

A jakie on Ci daje efekty?

W jaki sposób pod Twoim stylem przywództwa funkcjonują Twoi pracownicy? Jakie rezultaty dostarczają przez swoją pracę?

STYL ELASTYCZNY?

Sztuka skutecznego zarządzania polega m.in. na tym, aby różne style zarządzania stosować adekwatnie do poziomu kompetencji, doświadczenia, motywacji, zaangażowania poszczególnych osób.

Dobry manager potrafi w elastyczny sposób dobrać odpowiednie podejście do odpowiednich osób we właściwym momencie. Dzięki temu zwiększa efektywność pracy ludzi i zwiększa ich potencjał.

 

PRACOWNICY SĄ RÓŻNI

Praktycznie w każdym zespole są ludzie o zróżnicowanych umiejętnościach, wierze w swoje możliwości, zaangażowaniu.

Stosowanie więc jednego stylu przywództwa do wszystkich nie będzie dawało dobrych rezultatów.

 

JAKI STYL DO KOGO?

W przypadku pracowników o nierozwiniętych jeszcze zbytnio kompetencjach, którzy chcą, aby ich praca dawała efekty, sprawdzi się jasne przekazywanie wskazówek, co, jak i kiedy mają zrobić połączone z nadzorowaniem ich pracy oraz udzielaniem informacji zwrotnych.

Natomiast do pracowników, których kompetencje są już trochę bardziej rozwinięte, ale nie do końca wierzą w swoje możliwości, odpowiednie będzie przekazywanie instrukcji, ale w połączeniu z działaniami budującymi poczucie wartości własnej (m.in. pochwały, wsparcie). Warto też włączać takie osoby do procesu podejmowania decyzji, budując w ten sposób ich poczucie wpływu i odpowiedzialności.

Pracownicy o dobrze rozwiniętych kompetencjach, ale z niską motywacją, będą potrzebowali od managera głównie wsparcia, poprzez umiejętne słuchanie, zachęcanie, ułatwianie im angażowania się w rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.

Z kolei z pracownikami, którzy są doświadczeni, samodzielni, kompetentni, warto pracować w oparciu o delegowanie odpowiedzialności za podejmowanie decyzji. Bez stałego nadzorowania ich pracy.

 

MATRYCA ELASTYCZNOŚCI

Aby dobrać właściwy styl przywództwa do danej osoby, musisz dobrze poznać pracowników i potrafić zdiagnozować ich poziom rozwoju.

Mało tego, musisz też pamiętać o tym, że ten sam pracownik w różnych zadaniach, projektach, może być na zupełnie innych poziomach rozwoju, co będzie wymagało od Ciebie zastosowania różnych stylów, adekwatnie do sytuacji.

Ta swoista matryca elastyczności doboru odpowiedniego stylu zarządzania jest codziennością managera.

, , , , , , , , ,